Building Stores on the Cheap
Sharon March 12th, 2008
I have to imagine that I’ve got a few readers out there who think that they could no more go out and buy 100lbs of this and 50lbs of that than they could fly. When you live close to the edge, having enough money to take advantage of bulk purchasing is a tough problem - and buying more stores on top of our already-skyrocketing grocery bills is a struggle even for a lot of people who aren’t on the edge of things. So how do you do this?
Well, I don’t want to deny that this is a huge challenge - and if you don’t have a lot of money, you need to think about this as a gradual process, instead of a one or two shot “buy it all and go from there” the process should be gradual, adding a little more each time you shop.
Alan Hagan, who wrote the Prudent Food Storage FAQ (to which I linked in a prior post - it is an enormously valuable resource) wrote a great article about doing this some years ago for Backwoods Home Magazine. While prices have gone up since then, Y2K is not a major worry, it is a great primer for someone who is thinking “I can never afford to do that.” And his basic methodology can be adapted to a variety of sources.
What Hagan does is allot a certain amount of money - in this case $10 per week, to food storage and show how you can build your storage gradually, for a comparatively small amount of money. This is a really good way to think about this even if you have a lot of money - do X amount each week, rather than racing around trying to get huge quantities of things and everything you need to store it. This also gets you a more balanced diet upfront.
But what if you want to shop locally or in bulk? The same reasoning still applies, but you’ll need the self-discipline to “hold over” you money for a few weeks or a month while you build up the money to buy what you want. So putting aside some money for rice, or potatoes or carrots would definitely help. But bulk foods are often less expensive than you think - my local farmer sells 50lbs of potatoes for $14 - an economy of scale you simply can’t get buying them by the lb. Survival Acres for example offers 50 lbs of 16 bean mix for just under $50,while my grocer sell a pound of kidney beans for 2.50. You’ll save a great deal in the long term this way.
What else can you do if you don’t have money? Well, growing your own is often a bargain - if you haven’t got land, try a community garden or even asking if you can rent a vacant lot for a small (and I mean small) fee - or if you can grow on a neighbor’s lawn and split the produce. If you can’t afford seeds, you county extension can probably put you in touch with other gardeners who might be willing to share.
You can try gleaning - if your local area has a gleaning program, you can often get food for yourself and food to donate by simply working farmer’s fields after the commercial harvest. If there isn’t such a program near you, you might consider starting one.
There is often a great deal of free food out there for the harvesting - I see people letting fruit trees go unharvested, nuts on roadsides, etc… It cannot hurt to ask if you can have those apples or beech nuts. You also can forage for other foods - wild plants of all kinds are nutritious and delicious. You definitely need good books - two of my favorites are Steve Brill’s (who teaches foraging in Central Park - you don’t have to be a country mouse to forage!) _Identifying and Harvesting Edible and Medicinal Plants in Wild (and Not So Wild) Places_ and Samuel Thayer’s _The Forager’s Harvest_. Both are excellent books, and with a field guide and some practice, should help a lot.
If you visit your farmer’s market at the end of the day, there are bound to be things the farmer’s don’t want to take home. This is what you should can/root cellar and otherwise store - you’d be surprised at how much you can get, particularly if you are willing to do the work of cutting the bird peck out of the tomato or the earworms out of the corn.
If there are places in your budget left to cut - cable tv, meals out, etc… then perhaps it is time to cut them, and put that money towards your food reserve. I don’t claim that this is easy - but the closer to the edge you live, the more important it is that you have some kind of cushion - because as food prices go up, your vulnerability rises too.
Sharon